P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یک مقاله عالی در مورد دکوراسیون داخلی
نویسنده پیام
کاربر ویژه
******

ارسال‌ها: 2,246
تاریخ عضویت: تير 1395
اعتبار: 2
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 0
سپاس شده 1 بار در 1 ارسال
ارسال: #1
یک مقاله عالی در مورد دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی در دنیای امروزه از آن به عنوان هنری ماندگار استفاده میشود. هنر معماری داخلی زندگی و محیط پیرامون اطراف ما را خلاقانه و مبنا بر علایقمان آنچه میخواهیم فراهم میسازد.در دکوراسیون داخلی یکی از روش های تغییر نمای ظاهری یک محیط مانند منزل، بازی با نور است. به عبارتی می توان با تغییر نورپردازی در یک ساختمان یا در یک فضا حتی ابعاد ظاهری آن را کوچکتر یا بزرگتر از ابعاد واقعی آن جلوه داد.
نکاتی درباره دکوراسیون داخلی
در زیر به بیان برخی از حقه های بصری بازی با نور در دکوراسیون داخلی می پردازیم:
جهت بلندتر نمایاندن ارتفاع یک اتاق در معماری داخلی می توان از لامپ های پایه دار روی کف استفاده نمود. همچنین می توان لامپ های دیواری را جهت تاباندن نور به سقف بکار گرفت. در واقع روشن نمودن سقف باعث بلندتر جلوه دادن آن می گردد.
اما طراحی داخلی جهت کمتر نمایاندن ارتفاع اتاق و به عبارتی خودمانی کردن اتاق، سقف را نباید روشن نمود و باید لامپ های دیواری که جهت تابش آنها رو به پایین است و یا آباژورهای کلاه دار را بکار گرفت. بعلاوه در دکوراسیون داخلی استفاده از تابلوها و یا وسایل دکوری در ارتفاع پایین دیوار منجر به کم نشان دادن ارتفاع دیوارها می شود. همینطور می توان عناصر دکوراتیو را در ارتفاع کم یا حتی روی زمین گذاشت و یا از بالا روی آنها نور تاباند.
برای بزرگ تر نمایاندن یک فضا یا راهروی باریک در دکوراسیون داخلی باید دیوار انتهایی را در نظر بگیرید. در این حالت می توانید پنجره دیوار انتهایی را مشخص تر و برجسته تر کنید. یا می توانید یک عنصر دکوراتیو را روی این دیوار گذاشت و آن را نورانی کرد. در عوض دیگر دیوارهای اتاق را به وسیله نور کمتر و یکنواخت نورپردازی نمایید.
اگر قصد داریددر دکوراسیون داخلی منزل، مکانی بزرگتر از حد واقع دیده شود، دو دیوار مقابل هم را کاملاً نورپردازی نمایید. در این صورت فاصله دو دیوار بیشتر به نظر خواهد آمد. بعلاوه استفاده از آیینه در اتاق به علت انعکاس نور باعث بزرگتر دیده شدن فضا می شود. کاربرد لامپ های دارای بازو یا پایه های قابل تنظیم و تاباندن نور آنها به آیینه به بزرگتر دیده شدن اتاق در دکوراسیون داخلی کمک می کند.
برای تنظیم نور در اتاق های خیلی نورگیر و روشن در دکوراسیون داخلی از دیوارها و سطوح مات استفاده کنید تا نور بیشتر منعکس نشود. در مقابل سطوح صیقلی در نورپردازی اتاق باعث انعکاس بیشتر نور خواهد شد مانند فلز یا شیشه و بدین ترتیب دیوارها بلندتر به نظر می آید.
جهت خودمانی کردن فضا در دکوراسیون داخلی از چندین چراغ رومیزی بهره بگیرید. بهتر است کلاهک های این چراغ ها از رنگ های گرم مانند رنگ نباتی باشند.
یکی از نکات مهم در تنظیم نور اتاق ها، پرده ها هستند. مثلاً در دکوراسیون داخلی انتخاب پرده های شفاف باعث عبور نور بیشتری به درون اتاق می شود.
در دکوراسیون داخلی جهت رنگ بخشی به یک محیط با نورپردازی می توانید، تنوع زیادی ایجاد کنید. قبل از انتخاب رنگ نورها، به کسب اطلاعات در مورد روانشناسی رنگ ها بپردازید. به عنوان مثال اگر دیوار سفیدی را با نور زرد روشن کنید، شادابی می بخشد. نور آبی در دکوراسیون داخلی آرامش بخش است و خواب آور. نور قرمز در اتاق و یا روی دیوارها محرک و انرژی بخش می باشد. نور سبز یا رنگ سبز در اتاق زنده کننده حس طراوت و طبیعت است. نور بنفش بر حسب میزان برتری رنگ قرمز یا آبی آن یا محرک است یا آرام کننده.

تنظیم شدت روشنایی در دکوراسیون داخلی
یکی از اصول دکوراسیون داخلی تنظیم شدت روشنایی هر فضا است که باید تا حد امکان در هر فضایی شدت روشنایی یکنواخت باشد. به عبارتی در یک اتاق مخصوصاً اتاق بزرگ مناطق تاریک وجود نداشته باشد به گونه ای که وسعت مناطق تاریک روی تطابق چشم بیننده اثر منفی داشته باشد. شدت روشنایی را در دکوراسیون داخلی بر اساس استانداردهای مربوطه مشخص می کنند.

شدت روشنایی در سطوح مجاور در دکوراسیون داخلی
در نور پردازی دکوراسیون داخلی باید دقت نمود که شدت روشنایی سطوح کنار هم اختلاف کمی (حداکثر 10 به 1) داشته باشند. درخشندگی مناطق اطراف منبع نور در دکوراسیون داخلی باید از درخشندگی منبع نوری کمتر باشد. چرا که اگر چنین نباشد، قابلیت دید این منطقه از بین می رود. بعلاوه احتمال خستگی چشم وجود دارد، چرا که چشم ناگزیر است 2 برابر با موقعیت جدید تطابق یابد (مانند انحراف چشم از مانیتور به اطراف و بازگشت مجدد آن به مانیتور).از تفاوت زیاد در شدت روشنایی سطوح مجاور باید اجتناب شود. تفاوت بین شدت روشنایی سطوح مجاور نباید از نسبت ده به یک تجاوز کند. از این رو درخشندگی اطراف ناحیه تامین روشنایی باید کمتر از درخشندگی خود ناحیه تامین روشنایی باشد؛ در غیر این صورت، قابلیت دید در این ناحیه، مختل می شود. با تداوم یافتن این تطابق، چشم دچار خستگی و باعث بروز سر درد می گردد.

حفظ شدت روشنایی در دکوراسیون داخلی
در دکوراسیون داخلی هرگز نباید اجازه داد که شدت روشنایی به زیر 80 % مقدار استاندارد برسد. جهت جلوگیری از تأثیر فاکتورهایی مانند کهنه شدن لامپ، در طراحی دکوراسیون داخلی خوب و دقیق، شدت روشنایی اولیه فضا را بیش از میزان مورد نیاز تعیین و اجرا می کنند.لامپ هایی که پوشش ندارند و همینطور فلورسنت بی پوشش منجر به خیره شدن و مشکلات چشم می شوند مگر در مناطقی که مدت ماندن در آنها کوتاه است.
انعکاسات ناخواسته نور در دکوراسیون داخلی
گاهی انعکاس نور باعث اختلال در کار یا زندگی افراد است. به عنوان مثال انعکاس سطوح براق نوشته دار باعث دیده نشدن نوشته می شود.راهکار مناسب دکوراسیون منزل در این موارد در نظر داشتن ضریب انعکاس می باشد. همچنین روشنایی به اندازه برای هر سطح باید انتخاب کرد. اگر اختلاف روشنایی سطوح یکسان زیاد باشد منجر به خستگی چشم می گردد و اگر خیلی کم باشد باعث یکنواختی و خسته کنندگی فضا می شود.
 
06-13-1395 12:32 ق.ظ
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان