P30-ART


ارسال موضوع ارسال پاسخ
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ترفند های کاربری در فتوشاپ
نویسنده پیام
کاربر با تجربه
*****

ارسال‌ها: 537
تاریخ عضویت: اردیبهشت 1393
اعتبار: 43
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 398
سپاس شده 294 بار در 171 ارسال
ارسال: #1
ترفند های کاربری در فتوشاپ
مطمئنأ همگی شما با نرم افزار Adobe Photoshop آشنا هستید ؛ معروف ترین نرم افزار ویرایش عکس در جهان. در این ترفند قصد داریم چند نکته بسیار مفید هنگام کار با این نرم افزار را به شما معرفی کنیم که ممکن است از چشمتان پنهان مانده باشد.


- ساخت آلبوم در فتوشاپ:

هنگامي كه مجموعهاي تصوير داريم و مي خواهيم نمونه ي كوچكي از آنها را مانند آلبوم در كنار هم قرار دهيم از پنجره يFile/Automate/Contact sheet II را انتخاب ميكنيم، پنجرهاي باز ميشود در اين پنجره طول و عرض قسمتي را مي خواهيم تصاوير در آن چيده شود را ميدهيم و حساسيت تصاوير را در قسمت پايين اين پنجره تعداد ستون ها و رديف هاي تصاوير را سوال مي كند و در قسمت پايينتر نام فايل تصاوير را با چه فونت خطي بنويسد براي اينكه محل تصاوير دلخواه را وارد كنيم از بالاي صفحه Browse را كليك كرده و محل تصوير را مشخص ميكنيم سپس دگمه OK را كليك ميكنيم.

- تغيير يك رنگ در تصوير:

ابتدا تصوير را باز كرده مدل آن را CMYK ميكنيم سپس از پنجرهي Image/Ajustment/Selectiv Color را انتخاب ميكنيم. پنجرهاي باز ميشود رنگ دلخواه را انتخاب مي كنيم و با جابه جا كردن مقدار رنگ هاي مختلف آن رنگ درتصوير تغيير مي كند. در كار طراحي پارچه هنگامي كه بخواهيم نمونه رنگهاي ديگري از پارچهي طراحي شده را تهيه كنيم از اين روش استفاده ميكنيم.

- ريختن اطلاعات در فلاپي:

فلاپي ظرفيت كمي برابر 83/1 مگابايت دارد اگر تصاوير كوچك و يا با كيفيت پاييني داريد مي توانيد با فورمت Tiff آنها را در فلاپي ذخيره كنيم به اين صورت كه تصوير را در فتوشاپ باز مي كنيم سپس از پنجرهي File/Save as را كليك مي كنيم پنجرهاي باز ميشود. در قسمت بالاي اين پنجره فلاپي A را انتخاب و در قسمت فورمت Tiff را انتخاب ميكنيم. اگر وزن تصوير از ظرفيت فلاپي بيشتر باشد. ابتدا آن را Flatt كرده و با فورمت Jepg با كيفيت 5 يا 6 ذخيره ميكنيم.

- روتوش عكس:

ابتدا عكس را در كامپيوتر اسكن ميكنيم و نور عكس را شبيه به عكس اصلي تنظيم مي كنيم. چون تصوير از روي عكس چاپ شده اسكن شده، تصوير داراي دانه هايي(گرين) در عكس براي از بين بردن آن ابتدا تصوير را در صورت رنگي بودن به RGB تبديل مي كنيم تا بتوانيم از **********ها استفاده كنيم سپس از پنجره ********** Noise را انتخاب كرده و روي Dust & Scratches ميرويم. پنجرهاي باز مي شود Radius تصوير را محو ميكند و Threshold لايه هاي خاكستري رنگ در تصوير را از يكديگر مجزاتر ميكند. مي توانيم با جابه جا كردن اين دو متغيير بسياري از شكستگي هاي عكس را پنهان كنيم. سپس به وسيله ي ابزار استامپ شكستگي هاي بزرگتر را از بين مي بريم. اگر ترك ها داخل صورت بود بايد سرقلم كوچكتري را انتخاب كرد و براي اينكه در صورت سايه هاي نرمي وجود دارد غلظت قلم را كم ميكنيم و از چند محل نمونه ميگيريم.

- Opacity:

در لغت به معني كدري و تاري ميباشد و در اينجا به معني مقدار غلظت تصوير مي باشد، يعني هرچه درصد آن بالا باشد واضح و هرچه پايين بيايد مقدار وضوح كم و تصوير به صورت ترام در ميآيد. براي تعيين مقدار Opacity بايد ابتدا تصوير را باز كرده و از پنجره ي window/Layer را كليك كرد و لايه ي آنرا صفر كرد سپس درصد آنرا از قسمت بالاي آيكون تغيير داد
 
دست به کار شوید و 25 ترفند بسیار مفید درباره فتوشاپ را بیاموزید.


نكته 1 :

چگونه يك قسمت از يك سند را كه از چند لايه تشكيل شده كپي كنيم :

وقتي منطقه اي از يك سند را انتخاب كنيد و براي انجام عمل كپي كليدهاي Ctrl+C را مي فشاريد آن منطقه تنها از لايه انتخابي كپي مي شود . اما اگر شما بخواهيد از تمام اجزاي لايه ها در آن قسمت در يك لايه جديد كپي داشته باشيد مي توانيد با افزودن كليد Shift به كليدهاي Ctrl+C اين كار را انجام دهيد .

************************************

نكته 2 :
اسناد خود را در كنار هم مشاهده كنيد :

در ابتداي تاريخ فوتوشاپ ( زمان زندگي دايناسورها ) وقتي تعدادي سند را باز مي كنيد فوتوشاپ آنها را به صورت جلوي هم نمايش مي دهد . يعني تصاوير يكي پس از ديگري در جلوي هم باز مي شوند كه اين روش Cascading نام دارد . اما اگر بخواهيد به طور مثال 4 تصوير باز شده خود را كنار هم قرار دهيد كافيست از منوي Windows منوي Documents را باز كرده و گزينه Tile را انتخاب كنيد .

************************************

نكته 3 :
حالت ارائه طرح به مشتري در فوتوشاپ :

زمان آن فرا رسيده كه طرح نهايي خود را به مشتري نشان دهيد اما دوست نداريد مشتري بداند كه شما با فوتوشاپ كار كرده ايد . دليل اين امر اين است كه مشتري بلافاصله ميگويد : (( با فوتوشاپ كار مي كنيد ؟ همسايه من هم اين برنامه را دارد )) و معناي اين حرف اين است كه پس همسايه من هم مي تواند اين طرح را بدون صرف هزينه برايم انجام دهد . براي اينكه بتوانيد از حالت ارائه تصوير در فوتوشاپ بهره بگيريد مي توانيد كليد F را در صفحه كليد دو بار فشار داده و يك بار كليد Tab را بزنيد . مشاهده مي كنيد كه دور طرح را زمينه اي سياه پوشانده و منوها حذف شده اند.

************************************

نكته 4 :
رفت و آمد بين اسناد :

اگر با بيش از يك سند كار مي كنيد مي توانيد با فشردن كليدهاي Ctrl+Tab بين اسناد رفت و آمد كنيد .

************************************

نكته 5 :
مشاهده لايه فعال و مخفي كردن بقيه لايه ها :

اگر سند چند لايه اي داريد مي توانيد تنها لايه اي را كه روي آن كار مي كنيد مشاهده كنيد . اين كار را مي توانيد با فشار كليد Alt و كليك روي آيكن چشم در پالت Layers لايه مورد نظر انجام دهيد . براي مشاهده مجدد تمامي لايه ها اين كار را دوباره تكرار كنيد .

************************************

نكته 6 :
ايجاد انتخابهاي دايره شكل :

زماني كه يك دايره رسم مي كنيد فوتوشاپ دايره را به طور پيش فرض از نقطه اي كه كليك مي كنيد رسم مي كند . شما مي توانيد با نگاه داشتن كليد Alt در زمان رسم دايره ، دايره را از مركز رسم نمائيد . اگر مي خواهيد دايره شما كاملا گرد باشد مي توانيد از كليد Shift استفاده كنيد .

************************************

نكته 7 :
حذف راهنماهاي خط كشي :

اگر در طرحتان ده ها راهنما براي خط كشي داريد و اكنون قصد حذف كردن آنها را داريد لازم نيست آنها را يكي يكي به بيرون از محيط سند درگ كنيد ، بلكه مي توانيد از منوي View گزينه Clear Guides را انتخاب كنيد .

************************************

نكته 8 :
تغيير تنظيمات Quick Mask :

اگر مي خواهيد رنگ قرمز در محيط Quick Mask محل انتخاب شما باشد يا اگر مي خواهيد از رنگ ديگري براي محيط Quick Mask استفاده كنيد كافي است بر روي آيكني كه توسط آن وارد اين محيط مي شويد دابل كليك كنيد .

************************************

نكته 9 :
حركت لايه انتخابي در بين لايه ها :

با استفاده از كليد ]+Ctrl مي توانيد لايه انتخابي خود را به زير لايه زيرين خود انتقال دهيد و با كليد [+Ctrl مي توانيد لايه انتخابي را به بالاي لايه هاي بالايي انتقال دهيد .

************************************

نكته 10 :
مخفي كردن حالت انتخاب :

براي اين كار كافي است پس از انجام عمل انتخاب كليدهاي Ctrl+H را بفشاريد . در اين حالت انتخاب شما حذف نمي شود بلكه تنها از ديد پنهان مي گردد و با هر بار نگاه داشتن كليد موس بر روي آن يا درگ كردن آن دوباره ظاهر مي گردد .

************************************

نكته 11 :
خلاص شدن از پيكسل هاي لبه اي سياه يا سفيد :

اگر روي تصويري با تركيبي از عكس هاي مختلف كار مي كنيد و تصويري را به آن اضافه مي كنيد كه داراي زمينه سفيد يا سياه بوده است احتمالا لبه هاي آن داراي پيكسل هاي سفيد يا سياه است . براي خلاص شدن از اين پيكسل ها از منوي Layer گزينه Matting و سپس بسته به رنگ مورد نظر يكي از گزينه هاي Remove White Matte يا Remove Black Matte را انتخاب كنيد .

************************************

نكته 12 :
RGB و CMYK را همزمان ببينيد :

اگر در حال كار روي يك سند RGB هستيد و مي دانيد كه تصوير به منظور چاپ در آخر به حالت CMYK در خواهد آمد ، براي مشاهده تصوير نهايي در حالت CMYK و مقايسه آن با سند RGB فعلي مي توانيد از منوي Windows گزينه Document و سپس New Windows را انتخاب كنيد . با اين كار يك نماي ديگر از سند موجود باز مي شود . به سند اصلي خود برگرديد و به كار خود ادامه دهيد . مشاهده مي كنيد كه آنچه انجام مي دهيد روي سند CMYK شده نيز اعمال مي شود .

************************************

نكته 13 :
راهنما ي خط كشي را در محل دلخواه خود قرار دهيد :

اگر محل دقيقي را كه مي خواهيد خطوط راهنما را روي آنها قرار دهيد مي دانيد مي توانيد با استفاده از منوي View و گزينه New Guide و وارد كردن محل قرارگيري آنها در كادر محاوره اين خطوط را در محل دقيق خود قرار دهيد .

************************************

نكته 14 :
برگرداندن آخرين انتخاب :

اگر انتخابي انجام داده ايد و سپس از انتخاب خارج شده ايد و حال پس از انجام يك سري عمليات متوجه شده ايد كه به انتخاب خود نياز داريد ، در صورتي كه انتخاب ديگري پس از آن انجام نداده باشيد مي توانيد با انتخاب Reselect از منوي Select آخرين انتخاب خود را ظاهر كنيد .

************************************

نكته 15 :
توليد كپي ها :

زماني كه دكمه يا زبانه يا هر چيز ديگري به وجود آورديد مي توانيد به سرعت آن را كپي كرده و به تعداد زياد تكثير كنيد . ابتدا كليد Ctrl را نگه داريد و سپس روي لايه اي كه مي خواهيد آن را كپي كنيد كليك نمائيد . ( اين كار انتخابي پيرامون هر آنچه در لايه است ايجاد مي كند.) ، سپس Alt+Ctrl را نگه داريد و هر تعدادي كه مي خواهيد درگ كنيد .

************************************

نكته 16 :
سريعترين راه از پيوند خارج كردن لايه ها :

اگر تعداد زيادي از لايه ها را به هم پيوند( Link ) كرده ايد و مي خواهيد سريعا آنها را از حالت پيوند خارج كنيد فقط كافي است كليد Alt را نگه داريد و مستقيما روي آيكن قلموي كوچك در دومين ستون كنار لايه فعال كليك كنيد . اين كار بلافاصله تمام لايه هاي متصل شده به لايه مذبور را از حالت پيوند خارج مي كند .

************************************

نكته 17 :
برگشت به حالت هاي پيش فرض فوتوشاپ :

احساس مي كنيد كه مي خواهيد تمام تنظيمات فوتوشاپ به حالتي كه Adobe در ابتدا تنظيم كرده بود برگردد ؟ Shift+Alt+Ctrl را نگه داريد و سپس فوتوشاپ را ببنديد . يك كادر محاوره از شما مي پرسد كه آيا مي خواهيد تنظيمات فوتوشاپ به صورت پيش فرض برگردد .

************************************

نكته 18 :
چطور متن هاي كوچك خود را بسازيم تا در وب واضح باشند :

اين امكان كه Anti-Aliasing نام دارد در نوار Options ابزار تايپ قرار دارد كه با دو عدد حرف a در كار يكديگر نشان داده شده ست و حالت پيش فرض آن بر روي گزينه Sharp است . شما مي توانيد با تغيير اين گزينه ها فونت كوچك خود را واضح تر كنيد .

************************************

نكته 19 :
ترسيم خطوط مستقيم :

اگر در ترسيم خطوط مستقيم با ابزارهاي فوتوشاپ مشكل داريد در هنگام رسم اين خطوط كليد Shift را نگه داريد .

************************************

نكته 20 :
خط راهنماي خط كشي را تغيير جهت بدهيد :

اگر يك خط راهنماي خط كشي افقي داريد و مي خواهيد سريعا آن را تبديل به يك خط راهنماي عمودي نمائيد كافي است كليد Alt را نگه داشته و بر روي خط راهنما كليك كنيد .

************************************

نكته 21 :
ايجاد لايه جديد در زير لايه انتخابي :

كافي است هنگام كليد بر روي آيكن New Layer كليد Ctrl را نگه داريد .

************************************

نكته 22 :
حذف لكه ها يا خراش هاي تصوير :

اگر تصويري داريد كه سطح آن داراي لكه ، نقاط يا خراشهايي است يك ترفند كوچك براي حذف آنها وجود دارد . روي ابزار Blur كليك كنيد. در نوار Options ميزان Opacity ابزار را روي 20 % تنظيم و حالت Blend را به Lighten تغيير دهيد و شروع به نقاشي روي خراش ها كنيد . پس از چند ضربه متوجه مي شويد كه خراش ها به تدريج ناپديد مي شوند .

************************************

نكته 23 :
ادغام لايه هاي مرئي در يك حركت :

براي اين كار كافي است كليد هاي Ctrl+Shift+E را همزمان فشار دهيد .

************************************

نكته 24 :
گردش روي تصوير :

در حالت Full Screen براي پرش به بالاي تصوير كليد PageUp و براي پرش به پائين تصوير كليد PageDown را فشار دهيد . براي پرش به سمت چپ تصوير كليد Ctrl+PageUP و براي پرش به سمت راست تصوير كليد Ctrl+PageDown را فشار دهيد . براي پرش به گوشه بالاي سمت چپ كليد Home و براي پرش به گوشه پائين سمت راست كليد End را فشار دهيد .

************************************

نكته 25 :
كنترل Tracking :

Tracking عبارت است از فضاي بين يك گروه از حروف يا كلمات . براي تنگ كردن اين فاصله به صورت بصري ( نه به صورت عددي ) يعني حذف فاصله بين يك گروه از حروف ، ابزار Type را برداريد و متن را هايلايت كنيد و سپس كليد جهت چپ + Alt را براي كم كردن فاصله و كليد جهت راست + Alt را براي اضافه كردن اين فاصله فشار دهيد

 

ســیــتــی فــانــــ

انجمن تفریحی تک آرام


انجمن تک آرام به دنبال گروه مدیریت میگردد ... !!!

پس کلیک کنین ...

(آخرین ویرایش در این ارسال: 02-28-1393 07:56 ب.ظ، توسط sajjad.)
02-27-1393 09:02 ب.ظ
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
کاربر با تجربه
*****

ارسال‌ها: 537
تاریخ عضویت: اردیبهشت 1393
اعتبار: 43
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 398
سپاس شده 294 بار در 171 ارسال
ارسال: #2
RE: چند ترفند كوچك در فتوشاپ
9 ترفند کاربردی
تبدیل دو ابزار به هم
در سلکت دو ابزار Lasso Tool و Polygonal را به خاطر بیاورید . اگر در حال استفاده از ابزار هر کدام هستید با پائین نگه داشتن کلید Alt ابزارتان عوض خواهد شد .

شگردی در جابجایی
می دانیم با انتخاب ابزار Move و استفاده از کلیدهای مکان نما می توان یک لایه را جابجا نمود . مقدار این جابجایی یک پیکسل است . اگر کلید Shift را پائین نگه دارید ، مقدار این جابجائی ده برابر خواهد شد . امتحان کنید و لذت ببرید!
حتما می دانید که بر روی هر ابزاری باشید ، کافی است کلید Ctrl را پائین نگه دارید تا ابزار مفید Move انتخاب شود . این مطلب بسیار مهم است ، آن را شدیدا به خاطر بسپارید .

یک ترفند فوق سریع
تصویری را به دلخواه فراخوانی کنید .
بر روی ابزار Zoom دو بار پشت سر هم کلیک کنید .
حالا بر روی ابزار Hand دو بار پشت سر هم کلیک کنید .
بله ! شما دو فرمان Print Size و Fit on Screen را به سرعت هر چه تمام تر اجرا نمودید .

امان از ابزارهای به هم ریخته
وقتی با تنظیمات گوناگون و مختلفی که برای ابزارها تعبیه شده کار می کنیم ، زمانی فرا می رسد که دیگر ابزارها از انجام کار اصلی خود دور می شوند ، برای برگشت به تنظیمات اولیه :
ابزار مورد نظر را انتخاب کنید .
در قسمت بالا بر روی مثلث کوچک سیاه کلیک کنید .
در منوی باز شده گزینه ی Reset Tool را بزنید .

یک کلید میانبر مفید
می دانیم که یکی از ابزارهای مفید فتوشاپ Pen Tool است که می توان با آن مسیرها و اشکال و حتی آرم رسم نمود . وقتی با این ابزار کار کردید ، کلید Ctrl + Enter را بزنید تا مسیر رسم شده تبدیل به ناحیه ی سلکت شده بشود و قابلیتهای محیط سلکت شده در اینجا هم جاری شود .

امان از کم آوردن Ram
اگر از کاربران فتوشاپ باشید ، قطعا پیام کم آوردن رم یا همان حافظه ی موقت را زیاد دیده اید و حسابی هم اعصابتان خرد شده است! قبل از آنکه یک رم بخرید :
از منوی Edit به زیر منوی Purge بروید .
در لیست باز شده گزینه ی All را بزنید تا هر چه بر روی رم شما مانده پاک شود و در نتیجه مشکل کم بودن رم شما حل شود .

معمولا یکی از دلایلی که شما دچار کمبود رم می شوید ، آن است که شما قسمتی از یک تصویر را کپی گرفته اید و با آن که از آن در جای دیگری هم استفاده نموده اید ، هنوز در حافظه ی موقت باقی مانده است . پس ناحیه ای به محدوده ی خیلی کوچک (مثلا 1×1 ) را سلکت کرده ، کپی کنید تا حافظه خالی شود .

پیدا کردن مرکز صفحه
برای یافتن مرکز یک تصویر فراخوانی شده یا یک صفحه ی ایجاد شده :
با زدن کلید ترکیبی Ctrl + R خط کشهایی در کنار صفحه ظاهر می شود .
با موس بر روی این خطوط رفته و یک خط از آنجا به طرف مرکز صفحه درگ کنید .
وقتی نزدیک مرکز برسید ، خود بخود خط فراخوانی شده در مرکز صفحه قرار خواهد گرفت .

همه با هم !
تصور کنید چند پنجره ی باز (تصویر فراخوانی شده) در فتوشاپ دارید . اگر از ابزار بزرگنمایی و کوچکنمایی استفاده کنید ، بر روی پنجره ی رویی فقط اعمال خواهد شد . کلید Shift را پائین نگه دارید و از ابزارهای Zoom استفاده کنید . خواهید دید همه با هم کوچک و بزرگ می شوند .

وقت ندارم چه کنم؟
اگر اهل فتوشاپ باشید می دانید که باز کردن یک طرح با کلی لایه خیلی طول می کشد . کلی کار سرتان ریخته و می خواهید یک نگاه به طرحتان بیندازید .
برای باز کردن فوری یک طرح چند لایه :
طبق معمول کلید ترکیبی Ctrl + O را بزنید تا پنجره ی فراخوانی فایل باز شود .
بعد از انتخاب فایل مورد نظر ، کلید ترکیبی Alt + Shift را پائین نگه داشته و دابل کلیک کنید .
در جواب پیغام ظاهر شده Ok را بزنید ، بله!تصویر یک لایه است .
پس مواظب باشید آن را ذخیره نکنید و از برنامه خارج شوید

9 ترفند دیگر :
علامت فلش در ابتدا و انتهای خط
1 ــ ابزار Line Tool را انتخاب کنید . با درگ کردن توسط این ابزار می توان یک خط مستقیم رسم نمود .
2 ــ وقتی این ابزار را انتخاب کردید بر روی علامت مثلث کوچک در بالا کلیک کنید .
3 ــ کادری باز می شود ، در این کار به ابتدا یا انتهای خط خود می توانید یک علامت فلش اضافه کنید . در کادر سوم اعداد متفاوتی از 50 تا 50- وارد کنید . چه اتفاقی می افتد ؟

فقط در وسط !
می خواهیم تصویری را از یک سند به سند دیگر کپی کنیم . برای این کار :
1 ــ ابزار Move Tool را در تصویر اول انتخاب نموده و لایه ی (تصویر) مورد نظر را با ماوس گرفته و در سند دوم رها می کنیم . صبر کنید! بله من هم می دانم که این کار خیلی بدیهی است ...
2 ــ الان تصویر شما در سند دوم آواره است . می خواهیم در مرکز تصویر آورده شود . پس :
3 ــ قبل از مرحله ی اول ، به سند دوم رفته و ناحیه ای خاص (یا تمام تصاویر) را سلکت کنید .
4 ــ حال قبل از انجام مرحله ی اول ، کلید Shift را پائین نگه دارید و سپس مرحله ی اول را اجرا کنید .

یک شگرد مهم ، کاربردی و جالب !
الکی اینقدر شلوغ نکردم! واقعا این شگرد همینطوری است . اگر یک انتخاب خوب با لبه های هموار (یا حالت محوی) بخواهید ، یکی از راهها استفاده از زیرمنوی Select و سپس Feather است که در کادر باز شده عددی وارد می شود و مرز سلکت شده از لحاظ تغییر پذیری تعریف می شود . از آنجا که پیدا نمودن دقیق این عدد خیلی سخت است ، با من همراه باشید :
1 ــ پس از انتخاب یک ناحیه ، کلیک Q را فشار دهید تا حالت ماسک فعال شود .
2 ــ از منوی Filter ، زیر منوی Blur و سپس Gaussian Blur را بزنید تا کادری باز شود .
3 ــ در این قسمت از اهرم Radius استفاده کنید تا لبه ها نرم و حالت محوی پیدا کنند .
4 ــ کلید OK را بزنید و با زدن مجدد کلید Q به حالت اول برگردید .

انتخاب کامل یک لایه به روش جدید :
برای آنکه یک لایه به راحتی ، کاملا انتخاب شود ، هنگام کلیک بر روی آن ، در پالت لایه ها کافی است کلیک Ctrl را پائین نگه دارید و یک بار کلیک کنید .

تبدیل Background به لایه ای جدید :
برای تبدیلBackground به لایه ای جدید ، قطعا راههای بلد هستید . این راه از همه ی آنها راحت تر است .
برای این کار قبل از دابل کلیک بر روی لایه ی Background در پالت Layers ، کلید Alt را پائین نگه دارید .

می دانید که ...
ــ من خیلی سر کار بودم! از چی؟ از اینکه خیلی وقتها کلیدهای میانبر در کار با برنامه ی فتوشاپ کار نمی کرد ... یک نکته ی ساده ای است که بدانید کلیدهای میانبر عموما وقتی درست کار می کنند که صفحه کلید شما انگلیسی باشد نه فارسی ...

ــ برای غیر فعال نمودن موقتی یک لایه کافی است علامت چشم را از کنار لایه بردارید که در اینصورت دیگر لایه ، نمایش داده نمی شود .
خب! اگر بخواهید یک لایه دیده شود و تمامی لایه های دیگر غیرفعال شود :
قبل از کلیک بر روی علامت چشم ، کلید Alt را پائین نگه دارید ، دیدید چقدر جالب است!

اصلاح رنگ
برای اصلاح یک رنگ خاص در یک تصویر :
1 ــ در پائین پالت لایه ها بر روی دایره ی سیاه و سفید کلیک کنید .
2 ــ در منوی باز شده گزینه ی Clor Balance را انتخاب کنید .
3 ــ در کادر باز شده با اهرم های موجود کار کنید تا به رنگ مطلوب برسید .
4 ــ نترسید! اگر رنگ تصویر بصورت کلی بهم ریخت مهم نیست! چرا که اصل نکته ی این شگرد در آن است که شما بعد از زدن OK به صفحه اصلی می آئید .
5 ــ کلید D را بزنید تا رنگهای شما سیاه و سفید شود .
6 ــ حالا آنجایی که مطابق میل شما نیست ، با ابزار براش (ترجیحا قلم مویی نرم و بزرگ) اصلاح کنید .

دو تفاوت!
اگر بخواهید چند لایه را از یک سند به سند دیگر انتقال دهید ، دو راه دارید :
1 ــ می توانید بعد از لینک کردن لایه ها ، از پالت لایه ها آنرا بگیرید و در سند دیگر رها کنید . (درگ)
2 ــ می توانید بعد از لینک کردن لایه ها ، آنرا از صفحه ی اول مستقیما به سند دیگر کپی کنید .
در حالت اول ،فقط یک لایه درگ شده به صفحه ی دیگر کپی می شود و در حالت دوم همه ی لایه ها به سند دیگر منتقل می شود .
پس دانستن این شگرد با اهمیت است نه!

راحت تر باشید!
یکی از جلوه هایی که پرطرفدار است ، اضافه نمودن سایه به یک لایه می باشد . راه معمولی آن رفتن به آدرس Layers ==> Layer Style و کار با اهرمهای Drop Shadow است .
راحت تر هستید اگر اشاره گر ماوس خود را خارج از این کادر ، مستقیما بر روی خود تصویر ببرید و روی سایه کلیک کرده و به هر سمت و سویی که خواستید ، بکشید

دسترسی بهتر
اگر پالت لایه ها خیلی شلوغ شده و می خواهید بین لایه های بسیار به راحتی لایه ای را پیدا کنید ، باید لایه ی مورد نظر را علامت گذاری کنید ، برای این کار :
1 ــ در پالت لایه ها بر روی علامت چشک کلیک راست نماییئ .
2 ــ در منوی باز شده ، نام رنگهای مختلف وجود دارد ، یک رنگ را انتخاب کنید .
3 ــ از این به بعد در پالت لایه ها ، لایه ای به رنگ مشخص دارید .

به سرعت برق و باد!
قابلیت لایه بندی در فتوشاپ ، شاهکار این برنامه است . سرعت هم خیلی مهم است . پس یاد بگیریم چگونه در پالت لایه ها مثل برق و باد حرکت و کار کنیم :
1 ــ برای انتخاب بالاترین (روترین) لایه :[ + Alt + Shift
2 ــ برای انتخاب زیرترین لایه :] + Alt + Shift
3 ــ اگر بخواهید لایه ی جاری به پائین و زیر منتقل شود : ] + Ctrl
4 ــ اگر بخواهید لایه ی جاری به بالا و رو منتقل شود :[ + Ctrl
5 ــ برای حرکت از لایه ی جاری به سمت پائین : ] + Alt
6 ــ برای حرکت از لایه ی جاری به سمت بالا : [ + Alt
7 ــ برای قرار دادن لایه ی جاری ، بر روی همه ی لایه ها (بالا) : [ + Shift + Ctrl
8 ــ برای قرار دادن لایه ی جاری ، زیر همه ی لایه ها (پائین) :] + Shift + Ctrl

یک انتخاب جالب
برای آنکه محیط یک لایه را بطور کامل انتخاب کنید :
1 ــ با استفاده از یک از ابزارهای انتخاب ، دور شی ء را با فاصله انتخاب کنید .
2 ــ کلید Ctrl را پائین نگه داشته و یکی از کلیدهای جهت نمارا بزنید .
3 ــ چه اتفاقی می افتد ؟ بله کل یک لایه انتخاب شده است .
4 ــ این شگرد خیلی به درد می خورد ... کجا؟ وقتی یک متن را تایپ می کنید ، بصورت شبه لایه در پالت لایه ها اضافه می شود ، با کلیک راست بر روی این لایه در پالت لایه ها و زدن گزینه ی Rasterize Layer این شبه لایه را به یک لایه ی معمولی تبدیل می کنید .
5 ــ حال زمان آن است که شما با این شگرد که یاد گرفته اید ، به چینش فونت و در کنار هم قرار دادن آن بپردازید .

وقتی فتوشاپ نمی فهمد!
اگر ابزار تایپ را انتخاب نموده و متنی را در فتوشاپ ایجاد نموده اید ، خوب می دانید که برای ویرایش آن کافی است ابزار تایپ را انتخاب کرده و حول و حوش آن متن رفته و وقتی ماوس تغییر حالت داد ، یک بار کلیک کنید تا به متن رفته و عمل ویرایش را انجام دهید ...
این وضعیت برای ویرایش خوب است ، اما مشکل ساز هم هست . کجا ؟ آنجایی که شما می خواهید حول و حوش متن ایجاد شده ، متنی دیگر ایجاد کنید ... وقتی بخواهید کلیک کنید ، فتوشاپ اینجاست که نمی فهمد و فکر می کند که قرار است عمل ویرایش انجام شود ، پس داخل متن شده و اجازه ی ایجاد متن جدید را نمی دهد ... چه کنیم :
بعد از انتخاب ابزار تایپ ، کلید Shift را پائین نگه داشته و یک بار کلیک کنید .

تایپ ، هر طور که دوست دارید ...
1 ــ ابزار Custom Shape را انتخاب کنید .
2 ــ در قسمت بالا ، از سه گزینه ی موجود گزینه ی Paths را انتخاب کنید .
3 ــ حال وقت آن است که یک شکل به دلخواه بکشید .
4 ــ ابزار تایپ را انتخاب کرده و حول و حوش خطوط رسم شده بروید .
5 ــ با یک بار کلیک هر چه می خواهید تایپ کنید .
6 ــ بالاخره با انتخاب حالت سومی (Fill pixels) این لایه را ثبت کنید .

برگشت به حالت قبل
از آنجا که فتوشاپ قابلیتهای خوبی برای تنظیم متن دارد ، همین تنظیمات زیاد و تغییر آن گاهی باعث دردسر نیز می شود . برای بازگشت به حالت پیش فرض خود برنامه :
1 ــ پالت Character را از منوی Windows فراخوانی کنید .
2 ــ به گوشه ی بالای سمت راست بر روی علامت مثلث کوچک کلیک کنید تا منوی مربوط به آن باز شود .
3 ــ از این منو ، گزینه ی Reset Character را انتخاب کنید .

انتخاب سریع متن
گاهی متون خیلی ریز هستند یا بطوری بر روی تصویر حک شده اند که امکان انتخاب مستقیم آنها از روی تصویر مشکل و گاهی ناممکن است .
از پالت لایه ها می توانید آنها را به راحتی انتخاب کنید . به این نحو که بر روی لایه ی متنی در پالت لایه ها دابل کلیک کنید تا به سرعت انتخاب شود

چند کار وقت گیر در یک لحظه :
در نظر بگیرید چند شبه لایه دارید که در حقیقت در آن متن تایپ شده است . جهت کارهای امنیتی (ویرایش نشود) نیاز است که آن را از حالت شبه لایه در آورده و بصورت یک لایه ی معمولی تبدیل نمود . اگر بخواهید در یک سند همه ی لایه های متنی را با یک فرمان به لایه ای معمولی تبدیل کنید :
1 ــ از منوی Layer زیرمنوی Rasterize را انتخاب کنید .
2 ــ دیگر ویرایش متن شما ممکن نخواهد بود . اما استفاده از ابزارهای سلکت امکان پذیر است .

چهار روش برای حل یک مشکل :
اگر بخواهید نوشته ی تایپی خود را در فتوشاپ ثبت نموده و آنرا به پایان برسانید :
1 ــ کلید Enter از صفحه کلید عددی را فشار دهید . (روش معمول)
2 ــ کلیک بر روی علامت ü در بالای صفحه (هنگام تایپ)
3 ــ کلیک بر روی ابزاری غیر از ابزار تایپ در جعبه ابزار .
4 ــ زدن Ctrl + Enter . (در کامپیوترهای کیفی : Return)

تغییر خطوط به روشی ساده :
هر چند با تغییر اعداد می توان متونی با ضریب طولی و ضریب عرضی متفاوت قلم ایجاد نمود ، ولی راهی بسیار ساده تر نیز وجود دارد و آن اینکه :
1 ــ متنی را به دلخواه تایپ نمایید و آن را ثبت کنید ، یعنی Enter صفحه کلید عددی را بزنید .
2 ــ در همین حالت کلید Ctrl را پائین نگه داشته تا گیره هایی دور آن ظاهر شود .
3 ــ حال وقت آن است که این گیره ها را گرفته و به هر سمتی که دلتان خواست بکشید

ســیــتــی فــانــــ

انجمن تفریحی تک آرام


انجمن تک آرام به دنبال گروه مدیریت میگردد ... !!!

پس کلیک کنین ...

(آخرین ویرایش در این ارسال: 02-28-1393 07:58 ب.ظ، توسط sajjad.)
02-28-1393 07:43 ب.ظ
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان